Mandala pistemaalaten, Verkaranta
Pistemaalaus on kaikille sopiva kädentaitomenetelmä missä yhdistyvät niin taiteellinen ilmaisu, tekniikka kuin mielen ja kehon rentoutuminenkin. Pistemaalauksen hidas rytmisyys vie mukanaan ja huomaat, kuinka päivän hektisyys on muisto vain.
Tällä kurssilla pistemaalataan mandala omaksi voimatauluksi. Kurssi sopii parhaiten jo hieman pistemaalausta kokeilleille, mutta aloittelijatkin voivat tulla rohkeasti mukaan, kahden kerran kurssissa ehtii oppia paljon.
Kurssilla tutustutaan mandalan suunnitteluun, värien valintoihin ja siihen miten omaa “tarinaa” symbolisoitaisiin maalatuilla kuvioilla. Kurssilla myös opit lisää tekniikasta ja syvennät osaamistasi. Kurssin aikana ehdit maalata noin 20-25cm halkaisijaltaan olevan teoksen.
Kurssi kokoontuu
La 11.4 klo 10–14.15
La 18.4 klo 10–14.15
Kurssin hinta 86 € ja materiaalimaksu käytetyistä materiaaleista 5-8 €
Kurssin opettaja Kati Suonpää-Rantanen